ikona tel
close Skontaktuj się z nami
+48 729 927 866
biuro@helixsystem.pl
PL EN DE

Amortyzatory gumowe

Co to jest amortyzator gumowy

Amortyzator gumowy to element konstrukcyjny, który ma właściwości pozwalające na pochłanianie i tłumienie drgań oraz wibracji. Jest wykonany z gumy, czyli z elastomeru tj. tworzywa polimerowego w stanie stałym, które pod wpływem przyłożenia obciążenia odkształca się, a wraz z jego redukcją powraca do pierwotnego kształtu.

 

Amortyzatory gumowe to bardzo dobry izolator wibracji, które są przenoszone na konstrukcję maszyn. Sprawdzają się świetnie w urządzeniach wibracyjnych. Oprócz tego znajdują szerokie zastosowanie jako elementy zawieszenia silników, układów jezdnych oraz amortyzatory redukujące przeciążenia działające na inne połączenia ruchome.

Rodzaje amortyzatorów gumowych

Amortyzatory gumowe to jedno z prostszych rozwiązań, które pozwala na skuteczne tłumienie drgań i wibracji. Znajdują zastosowanie w maszynach wibracyjnych tj. przesiewacze i podajniki wibracyjne. Co do zasady amortyzatory gumowe montuje się w taki sposób, aby stykały się z elementami konstrukcyjnymi wyłącznie powierzchniami, które są przeznaczone do przenoszenia obciążeń.

 

Dlatego najczęściej stosowane są modele, których kształt jest zbliżony do pierścienia. W przypadku konieczności zamocowania amortyzatora w ograniczonej przestrzeni często stosuje się amortyzatory gumowe zbudowane z większej liczby pierścieni. Większa liczba mniejszych pierścieni zapewnia oczekiwane parametry tłumienia drgań i wibracji, a jednocześnie pozwala na redukcję przestrzeni, jaką trzeba by przeznaczyć na montaż jednoelementowego amortyzatora o podobnych parametrach. W naszej ofercie dostępne są gumowe amortyzatory jednoelementowe (typ TO), dwuelementowe (typ EE) oraz dwa rodzaje amortyzatorów trzyelementowych (typ KE i typ ME).

     amortyzatory gumowe

 
 
 

 

 

 

tabela przedstawiająca rodzaje i wymiary amortyzatorów gumowych

 

 

 

Social Media

facebook instagram